Ozonoterapia to przede wszystkim wzmocnienie odporności organizmu, dotlenienie i jego regeneracja, to działanie przeciwnowotworowe poprzez wymiatanie wolnych rodników.

Wykonujący zabiegi ozonoterapii:

  • lek. med. Waldemar Sójka – chirurg, specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii

  • mgr Renata Wojciechowska jest wykwalifikowaną pielęgniarką w dziedzinie ozonoterapii, specjalistą geriatrii


Zastosowanie ozonoterapii w medycynie ma ponad 150 letnią historię. W Polsce po raz pierwszy ozon zastosował chirurg i anestezjolog prof. Zygmunt Antoszewski w 1986 roku. Aktualnie ozonoterapię stosuje się w 30 krajach świata m.in. w: Niemczech, Włoszech, Francji, Rosji, Czechach, Węgrzech, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Izraelu, Japonii, Singapurze, Brazylii, Kubie, Meksyku, Kanadzie oraz w USA. Do tej pory o leczeniu ozonem ukazało się na świecie ponad 3000 publikacji naukowych (w wyszukiwarce publikacji medycznych z zakresu EBM, w bazie PubMed istnieje obecnie 3215 odniesień do artykułów i badań klinicznych z tagiem „ozone therapy” – stan na dzień 01.01.2019 r. – i każdym tygodniem liczba ta wzrasta). Badaniami naukowymi, normalizacją leczenia i upowszechnieniem terapii ozonowej wśród lekarzy i pacjentów zajmuje się międzynarodowe stowarzyszenie pod nazwą: Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy, a w naszym kraju Polskie Towarzystwo Ozonoterapii, które przeprowadziło kilka ogólnopolskich konferencji i kongresów. Aktualnie przewodniczącym P.T.Ozonoterapii jest prof. Irena Ponikowska.