Fizykoterapia

Fizykoterapia wykorzystuje takie zjawiska fizyczne jak światło, prąd, ultradźwięki, pole magnetyczne. Oddziałuje za ich pomocą na ludzki organizm, który reaguje na te bodźce w określony sposób, na przykład przyspieszając procesy regeneracji. Fizykoterapia pobudza procesy odnowy tkanek i gojenia, dlatego często wykorzystywana jest jako leczenie pomocnicze w różnorakich urazach, w tym po urazach związanych z uprawianiem sportu.

Laseroterapia punktowa

Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe stymuluje poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek, powoduje regenerację komórek nerwowych oraz naczyń krwionośnych oraz przyspiesza syntezę kolagenu. Działa również przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Lampa Sollux

Lampa ta generuje promieniowanie podczerwone, widzialne, które powoduje przegrzanie tkanek powierzchownych , a wskutek tego doprowadza do zmniejszenia napięcia mięśniowego, rozszerzenia naczyń włosowatych, wzmożenia przemiany materii, zmniejszenia odczuwania bólu.

Inhalacje

Polegają na wprowadzeniu do układu oddechowego solanki lub leku za pomocą aparatury do wziewów (inhalator ultradźwiękowy). Celem inhalacji jest nawilżenie dróg oddechowych, przyspieszenie regeneracji nabłonka, rozrzedzenie zagęszczonej wydzieliny, zmniejszenie obrzęku zapalnego błony śluzowej oraz zlikwidowanie zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego w drogach oddechowych.

Magnetoterapia To technika rehabilitacyjna stosowana w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Polega na przenikaniu przez ludzkie ciało pola magnetycznego, które pozytywnie wpływa na struktury błon komórkowych. Dzięki temu do ich wnętrza skuteczniej dochodzi tlen oraz niezbędne substancje odżywcze.

Ultradźwięki

Drgania mechaniczne powodują mikro masaż na skutek rozchodzenia się fali dźwiękowej w tkankach. Ponadto powstaje ciepło wewnętrzne, które zależy od natężenia ultradźwięków oraz czasu zabiegu. Dzięki temu zmniejsza się napięcie mięśni, rozszerzają się naczynia krwionośne, przyspiesza się wchłanianie tkankowe oraz dochodzi do hamowania procesów zapalnych.

Elektroterapia:

  • Galwanizacja – prąd o działaniu głównie przeciwbólowym

  • Jonoforeza – zastosowanie prądu ułatwia wprowadzenie przez skórę pacjenta odpowiedniego leku w postaci żelu , maści lub roztworu płynnego;

  • Elektrostymulacja – prąd impulsowy wywołuje stymulację mięśni – w celu ich wzmocnienia, lub nerwów – w celu poprawy ich przewodzenia;

  • TENS – przezskórna stymulacja elektryczna służąca do zwalczania bólu;

  • Prądy diadynamiczne – to prądy małej częstotliwości składające się z serii impulsów, mają głównie działanie przeciwbólowe oraz poprawiają ukrwienie tkanek;

  • Prądy interferencyjne – prądy średniej częstotliwości. Mogą działać przeciwbólowo, pobudzać mięśnie do skurczu, zmniejszać napięcie nerwów współczulnych, poprawiać krążenie i odżywienie tkanek;

  • Tonoliza– polega na stymulowaniu mięśni napiętych spastycznie impulsami w celu redukcji napięcia;

  • Prądy Träberta (UR) – prąd o przepływie jednokierunkowym, nazywany też masażem bodźcowym.