Hydroterapia

Hydroterapia polega na leczeniu różnego rodzaju schorzeń bądź dolegliwości przy użyciu wody. Pełni także funkcje relaksacyjne, jej różne odmiany stosowane są w codziennych rytuałach pielęgnacji urody i troski o ciało oraz umysł. W trakcie hydroterapii wykorzystuje się naturalne właściwości fizyczne i chemiczne wody we wszystkich jej stanach skupieniach. Każda z form skupienia może być źródłem dobroczynnego oddziaływania, wywołując kojące lub relaksujące bodźce.

Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych

Jest to odmiana hydromasażu wykonywanego w specjalnej wannie, w której woda jest wprowadzana w ruch wirowy. Dzięki temu ruchowi i ciepłej wodzie następuje rozluźnienie tkanek oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie obrzęku i zastoju krwi żylnej, poprawia się ukrwienie i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Bicze szkockie

To rodzaj natrysku, który wykonywany jest z użyciem naprzemiennej temperatury wody pod ciśnieniem 1,5-3 atm. w sposób przerywany lub ciągły. Wodę ciepłą o temp. 38-42C stosuje się do ok. 1min., a wodę zimną 10-15C przez kilka sekund. Cykl powtarza się kilka razy. Zabieg kończy się po maksymalnie 5 minutach wodą zimną. Bicze działają stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, rozluźniają mięśnie, pobudzają krążenie krwi, poprawiają oddychanie oraz pobudzają przemianę materii.

Natrysk płaszczowy

To zabieg wykorzystujący temperaturę wody i działanie mechaniczne strumienia wody. Wykonuje go się w specjalnym urządzeniu w kształcie klatki zbudowanej z poziomo i pionowo ustawionych rur. Z otworów tych rur wydobywają się strumienie wody skierowane na ciało znajdującego się w niej człowieka. Natryski działają uspokajająco i  relaksująco powodując zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i  poprawę ukrwienia skóry.

Masaż podwodny ręczny

Zabieg wykonywany jest przez terapeutę strumieniem wody o odpowiednim ciśnieniu 1,5-4 atm na pacjencie zanurzonym w wodzie o temperaturze 35-38C. Wskutek zabiegu dochodzi do pobudzenia krążenia i zwiększenia przemiany materii. Masaż powoduje rozluźnienie mięśni, zmniejszenie napięcia nerwowego i złagodzenie dolegliwości bólowych.