Tężnie – unikalna, największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, która została zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.
Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna „Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium. Podobne, również naturalne inhalatorium znajduje się przy fontannie ,,Grzybek’’.
Tężnie są czynne przez cały rok (wejście na górę sezonowo). Dojście do nich jest natomiast bardzo łatwe i szybkie, z powodu bardzo bliskiej odległości od naszego obiektu.
Opłaty pobierane sezonowo (wiosna-jesień) w godzinach od 9:00-19:00.