Wypadki chodzą po ludziach. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności lub postępująca choroba przewlekła mogą doprowadzić do sytuacji, w której człowiek nie jest tak sprawny, jak kiedyś. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość zatrudnienia mobilnego rehabilitanta, który będzie ćwiczył z pacjentem w domu. Warto jednak zainteresować się rehabilitacją w sprzyjających temu warunkach, pod okiem specjalistów i lekarzy. W dzisiejszym wpisie powiemy więc, kiedy i dlaczego warto skorzystać z usług sanatorium.
Kiedy sanatorium to dobre rozwiązanie?
Lekarze często sami wypisują skierowania do sanatorium, jednak decyzja o wzięciu udziału w turnusie nie musi być od nich zależna. Sanatorium to przede wszystkim świetne miejsce dla osób, które straciły sprawność ruchową w wyniku przebytego zawału, udaru lub komplikacji powypadkowych. Rehabilitacja w Ciechocinku lub innym mieście uzdrowiskowym przyniesie także ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm i stwardnienie rozsiane. Oczywiście, sanatorium to miejsce nie tylko dla chorych fizycznie. Mogą przyjechać do niego także osoby, które zmagają się z trudnościami psychicznymi i potrzebują odpoczynku od życia codziennego.
Co oferuje sanatorium?
Współczesne ośrodki sanatoryjne mają szeroką ofertę zabiegów rehabilitacyjnych. Pomagają one chorym odzyskać sprawność ruchową – u tych, u których nie jest to już możliwe, ćwiczenia pozwalają znacznie opóźnić powstawanie odleżyn oraz rozwój otyłości. Obiektowiczami zajmują się w pełni wykwalifikowani rehabilitanci, a zabiegi są rozplanowane tak, by w każdy dzień pobytu wykonywali inne ćwiczenia. Sanatoria oferują także wsparcie innych specjalistów. Przykładowo, turnus rehabilitacyjny w sanatorium Ciechocinku gwarantuje konsultacje psychologiczne dla każdego kuracjusza. Nawet jeżeli chory nie ma szans na to, że kiedykolwiek odzyska pełną sprawność fizyczną, zawsze może wrócić do domu z nową nadzieją na lepszą przyszłość. Sanatorium zapewnia choremu dietę dopasowaną do jego schorzenia, a także liczne atrakcje w postaci wspólnych wieczorów przy muzyce na żywo lub gier towarzyskich.
Co, gdy nie ma miejsc lub skierowania?
Chociaż turnusy dla kuracjuszy są zazwyczaj finansowane przez NFZ, czasami w sanatoriach brakuje wolnych miejsc. Kuracjusze czekają więc na swoją kolej nawet kilka lat! Zorganizowanie turnusu prywatnie w sanatorium w Ciechocinku lub w innym mieście to przede wszystkim komfort ustalenia terminu przyjazdu i wyjazdu. Kuracjusz może więc przyjechać kiedy chce i na ile chce. Podczas prywatnego turnusu, istnieje również pełna możliwość personalizacji otrzymywanych zabiegów, w których dobraniu pomagają wykwalifikowani specjaliści. Dodatkowo – wbrew powszechnym obawom – pełnopłatny pobyt w sanatorium wcale nie musi być drogi! Sanatoria w Ciechocinku oferują promocje, dzięki którym w sezonie niskim można zapłacić nawet połowę standardowej ceny za kilkudniowy pobyt. Turnus zorganizowany prywatnie przez kuracjusza lub jego rodzinę nie wymaga skierowania.
Sanatorium to możliwość podarowania choremu namiastki normalnego życia. Podczas turnusu może mieć kontakt z innymi ludźmi – tak, jak w latach pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Dobre samopoczucie kuracjusza usprawnia proces rehabilitacji. Poza chorym, odpoczywa też cała jego rodzina, która na czas jego nieobecności może się zrelaksować i mieć przy tym pewność, że bliska osoba jest w dobrych rękach.