Niemalże każdy kojarzy wyjazdy sanatoryjne, które są finansowane z Narodowej Służby Zdrowia. Koncentrują się głównie na rehabilitacji leczniczej osób indywidualnych. Turnusy różnią się nieco od wcześniej wspomnianych wyjazdów kilkoma istotnymi cechami. Czym charakteryzują się tego typu rehabilitacje – o tym można przeczytać w poniższym tekście.
Czym są turnusy rehabilitacyjne?
Turnusy rehabilitacyjne są grupowymi wyjazdami, na których uczestniczy zwykle przynajmniej 20 osób o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji pod względem niepełnosprawności. Najczęściej trwają przynajmniej 14 dni. Program każdego turnusu rehabilitacyjnego jest opracowywany przez specjalistę. Dobiera się go odpowiednio do schorzeń uczestników wyjazdu, a co za tym idzie, tworzy się go indywidualnie dla grupy osób. Mogą odbywać się turnusy stacjonarne, a także niestacjonarne. Warto wspomnieć, że opłacalny jest wybór takich wyjazdów jak turnusy rehabilitacyjne PFRON. Zapewnione jest dofinansowane.
Jakie są cele turnusów?
Głównymi celami jak i założeniami organizowania tych wyjazdów jest mobilizacja do kontaktu z otoczeniem, a także do samodzielnego funkcjonowania. Dodatkowo motywują do rozwoju osobistego osób uczestniczących. W odróżnieniu od wyjazdów do sanatoriów refundowanych przez NFZ turnus rehabilitacyjny z PFRON skupia się na aktywności społecznej oraz zorganizowanych działaniach grupowych obok poprawy zdrowia w ramach rehabilitacji leczniczej.
Kto może starać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie PFRON na turnus rehabilitacyjny mogą ubiegać się osoby, które posiadają stopień niepełnosprawności. Na tej podstawie o tego typu ulgę mogą starać się osoby do 16 roku życia lub do 24 jeżeli się uczą o 30% zniżki bez względu na stopień niepełnosprawności. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 27%, z lekkim stopniem niepełnosprawności – 25%, dla opiekuna osoby niepełnosprawnej oraz osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej – 20%.
Jakie wymagania powinny spełniać ośrodki rehabilitacyjne?
Ośrodki rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON powinny między innymi umożliwić nocleg dla grupy co najmniej 20 osób. Poza tym konieczne jest, by na ich terenie był dostęp do gabinetu lekarskiego lub zabiegowego. Dodatkowo powinno być zapewnione odpowiednie zaplecze do realizacji aktywnych form rehabilitacji, a infrastruktura musi zostać dostosowana do osób niepełnosprawnych. Są to wymagania stawiane przez PFRON. Turnusy rehabilitacyjne, które wcześniej wymieniony fundusz dofinansowuje, muszą być całkowicie dostosowane do potrzeb osób w nich uczestniczących. Jednym z odpowiednich miejsc umożliwiających odbycie się wyjazdu takiego jak turnus rehabilitacyjny jest Ciechocinek. Miejsce to jest w pełni przystosowane do potrzeb uczestników.
Warto pamiętać, że turnusy, których dotyczył powyższy tekst, mają na celu nie tylko samą rehabilitację, ale także rozwój osobisty osób niepełnosprawnych. Tego typu wyjazdy wspierają aktywność społeczną, a także działania grupowe. Oczywiście wszystko to obok specjalistycznej rehabilitacji nadzorowanej przez specjalistów.