Dofinansowanie na pobyt w sanatorium – jak je uzyskać?
Istnieją dwie metody zapewnienia sobie pobytu w sanatorium. Pierwszą drogą jest wyjazd na własny koszt, a drugą – dofinansowanie chociażby z NFZ-u lub z PFRON-u (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Istnieje kilka czynności, jakie musimy podjąć, aby je uzyskać. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że nie każdy może ubiegać się o pomoc. Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem NFZ-u czy ZUS-u dotyczą wyłącznie osób ubezpieczonych, których stan zdrowia rzeczywiście wymaga pobytu w takim ośrodku. Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas orzekania, czy pacjentowi przysługuje skierowanie do sanatorium? Kluczową rolę odgrywa tu aktualny stan zdrowia, chociaż dotychczasowy przebieg choroby i jej historia również nie są bez znaczenia. Lekarz kieruje chorego na obowiązkowe badania. Ich wyniki to ostatni, brany pod uwagę aspekt. Jeśli ubiegamy się o pomoc finansową ze strony funduszu, to skierowanie wraz z dokumentacją i wynikami badań wysyłamy do wojewódzkiego oddziału i czekamy na decyzję do trzydziestu dni roboczych. W przypadku dofinansowania z PFRON-u lekarz prowadzący wypełnia wniosek, a my składamy go (wraz z kopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i dwoma załącznikami) w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
O ile w przypadku ubiegania się o wsparcie materialne z budżetu NFZ-u musimy zdać się na wyniki badań i ocenę lekarza, o tyle w przypadku osób niepełnosprawnych jest to wyraźnie określone. Niepełnosprawności, które najczęściej kwalifikują się na turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON to: upośledzenie umysłowe, choroba psychiczna, epilepsja, choroby układu krążenia, narządów ruchu czy wzroku. Warto zaznaczyć, że wraz z osobą skierowaną na pobyt w sanatorium jechać może opiekun (będący członkiem rodziny mieszkającym z niepełnosprawnym), o ile lekarz wydał takie zalecenie. Warto też odpowiedzieć na pytanie, jak wysokie są świadczenia oferowane przez fundusz. W zależności od stopnia niepełnosprawności wynoszą one od 18 do 27 procent przeciętnego wynagrodzenia. W przypadkach szczególnie skomplikowanej sytuacji materialnej dofinansowanie może sięgnąć nawet 35 procent. W kontekście kosztów samego turnusu zwykle jest to około 50-60 procent.
Rodzaje turnusów z dofinansowaniem
W przypadku pomocy materialnej ze strony wyżej wymienionych funduszy można wymienić kilka rodzajów wyjazdów, na jakie można się udać. Wybór samych zabiegów zwykle jest określany przez lekarza, ponieważ to najczęściej on jest pierwszą osobą, która kieruje pacjenta do sanatorium. Jeśli chodzi o turnusy rehabilitacyjne PFRON oferuje: ogólnousprawniające z programem rekreacyjno-wypoczynkowym, rekreacyjno-sportowe lub nastawione wyłącznie na sport, szkoleniowe, a także psychoterapeutyczne. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że kuracjusze mają szansę rozwinąć swoje zainteresowania i umiejętności. Niektóre prowadzone zajęcia mają na celu też nauczyć uczestników podstaw samodzielnego funkcjonowania, bez konieczności polegania na opiece członków rodziny. Jeśli natomiast chodzi o pomoc finansową ze strony NFZ-u, rodzaj turnusu warunkowany jest głównie przez same schorzenia kuracjusza. W tym przypadku ponownie wiele zależy od zaleceń samego lekarza.